دیدار هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان قم با ریاست محترم دادگاه های عمومی و انقلاب قم

 

 

دیدار هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان قم با رییس دادگاه های عمومی و انقلاب شهرستان قم

اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان قم با رییس دادگاه های عمومی و انقلاب شهرستان قم دیدار و گفتگو کردند .

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان قم ،اعضای هیات مدیره کانون وکلا ، صبح روز پنج شنبه (24/8/96) با حضور در دفتر ریاست محترم دادگاه های عمومی و انقلاب شهرستان قم با آقای محمدحسین منتهایی ریاست محترم دادگاه های عمومی و انقلاب قم دیدار و گفتگو کردند .

در این دیدار صمیمی که با حضور معاونین محترم قضایی ایشان آقایان فرخی و شعبانی انجام شد، ضمن تاکید بر نقش ویژه قضات و وکلا دراحقاق حق و اجرای عدالت برتعامل و همکاری پیش از پیش بین کانون وکلا و دادگستری قم تاکید شد.

در ابتدای این دیدار حاضرین، نخست به بیان مشکلات مربوط به احکام و آرای صادره از هیات ها و کمیسیون های اداری و ایرادات شکلی و ماهوی موجود در آنها پرداختند که آقای منتهایی در پایان بحث اظهار داشتند: وجود این ایرادات حاکی از عدم توجه دقیق اعضای محترم قضایی در این کمیسیون ها و هیات هاست که امیدواریم با پررنگ شدن نقش قضات و حضور موثر ایشان این ایرادات روزبه روز کاهش یابد.

ایشان در ادامه با اشاره به درخواست کانون داوری از دادگستری قم برای همکاری افزودند: اینجانب به آنان اظهار داشتم که ممکن است کمک و همکاری ما در این زمینه محدود باشد اما به آنان پیشنهاد دادم برای احیای کانون داوری به سمت داوری معاضدتی بروید تا پس از پویا شدن آن ،  بحث داوری با حق الزحمه نیز نهادینه شود.

وی در ادامه  با اشاره به اینکه موضوع داوری از گذشته تاکنون همواره در حاشیه قرار داشته تاکید کردند: بسیاری از پرونده های دادگستری و آمار دستگاه قضایی مربوط به قراردادهای بانکی و بیمه است که ضروری است شرط داوری در اینگونه از قراردادها نهادینه شود تا از این طریق حجم زیادی از پرونده های مطروحه در دادگستری کاهش یابد .

ریاست دادگاه های عمومی و انقلاب در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: ما به همه ی وکلا نگاه مثبت و خوبی داریم و آنان را کمک و بازوی توانای دستگاه قضایی  و قضات می دانیم ، اما متاسفانه با این وجود گاهی اوقات رفتارهایی از سوی برخی از وکلا صورت می گیرد که این موضوع خوشایند نیست گرچه ممکن است رفتار برخی از قضات ما نیز چندان مناسب نباشد که امیدواریم این گونه رفتارها نیز اصلاح گردد.

در ادامه ی این دیدار ابراهیم جلالیان رییس کانون وکلای دادگستری استان قم نیز با اعلام مخالفت کانون داوری اظهار داشتند: تشکیل این کانون باعث ایجاد دادگستری کوچکتر و جدیدی می شود که موجب سردرگمی مردم خواهد شد، ضمن اینکه باعث تحمیل هزینه بر مردم نیز می گردد.

ایشان در ادامه پیشنهاد دادند: بهتر است با آموزش و فرهنگ سازی مردم را با موضوع داوری و شرط داوری آشنا کنیم تا خود مردم به سمت تعیین شرط داوری در قراردادهایشان بروند، نه اینکه مردم را مجبور و ملزم کنیم تا به کانون داوری مراجعه کنند .

وی در ادامه افزود: ما در کانون وکلا نیز مرکز داوری داریم که در آنجا اختلاف بین وکلا و موکلین از طریق این مرکز و تعیین داور حل و فصل می گردد.

جلالیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ثبت روزافزون موسسات حقوقی اظهار داشت: متاسفانه اینگونه موسسات که بعضا موسسین و گردانندگان آن فاقد تحصیلات حقوقی هستند با تاسیس این گونه موسسات و تبلیغات گسترده اقدام به رفتارهای می کنند که بعضا در حکم کلاهبرداری است.

ایشان افزودند : تظاهر به وکالت طبق ماده ی 55 قانون وکالت جرم است و با توجه به ممنوعیت تبلیغ برای وکلا، این گونه موسسات با تبلیغات گسترده و اکثرا واهی و کذب از قبیل ، شرط نتیجه و استرداد حق الوکاله باعث فریفته شدن مردم و جذب آنان به سمت خود می شوند.

رضا سخایی نایب رییس کانون وکلای دادگستری استان قم نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت همکاری و هماهنگی بین دادگستری و کانون وکلا اظهار داشتند : زمانی که بنده کار قضایی می کردم ،تعداد قضات و وکلا بسیار محدود بود به طوری که در قم حدود سه یا چهار نفر وکیل وجود داشت لذا بر اثر تعامل خوب بین قضات و وکلا اساسا مشکلی وجود نداشت، اما اکنون تعداد وکلا به قدری افزایش یافته که بدون بررسی و نظارت کافی رسیدگی به مشکلات امکانپذیر نخواهد بود.

ایشان در ادامه با اشاره به تقاضاهای متعدد برخی قضات بازنشسته یا مستعفی برای اخذ پروانه وکالت فرمودند: دلیل شرایط مقرر در قانون و نیز به دلیل تراکم و تعداد زیاد وکلا بسیاری از این درخواست ها رد می شود، اما متاسفانه در برخی موارد و با اعتراض آنان در دادگاه انتظامی قضات،کانون ها ملزم به اعطای پروانه می شوند که در حال حاضر با این کثرت وکلا، رویه ی صحیحی نمی باشد .

 

شایان ذکراست در پایان این جلسه مقرر گردید به زودی جلسه ای با حضور قضات دادگستری و نمایندگانی از کانون وکلا تشکیل و برخی از مسایل و مشکلات موجود بررسی گردد.

همچنین مقرر گردید تا با بهره گیری از قضات باتجربه درجلسات سخنرانی کانون ضمن استفاده از دانش و تجربه ی ایشان برای تعامل هرچه بیشتر بین وکلا و قضات دادگستری تلاش گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

پرسش امنیتی

پرسش امنیتی جهت جلوگیری از تکمیل فرم توسط ربات: