مراسم جشن استقلال کانون وکلا و روز وکیل مدافع با حضور دکتر لاریجانی در قم برگزار شد

دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:

بهره‌گیری از نظرات وکلا در تدوین قانون وکالت

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به وکلا و با بیان اینکه در مجلس هشتم آیین نامه را تغییر داده و ضوابطی را وضع کردیم که در کنار نمایندگان دولت که در کمیسیون‌ها حضور می‌یابند، متخصصین نیز حضور داشته باشند، اعلام داشت: قطعاً در تدوین قانون وکالت نیز از نظرات شما استفاده خواهیم کرد.

دکتر علی لاریجانی یکشنبه هفتم اسفند ماه مصادف با سالروز استقلای کانون وکلا و روز وکیل مدافع که در سالن همایش های مجتمع ونوس قم  و در همایش بزرگداشت روز وکیل مدافع برگزار شد، با تاکید بر اینکه شغل وکالت یکی از ارکان تحقق عدالت به شمار می‌رود، اظهار داشت: وکلا در تحقق بخشی از پروسه تحقق عدالت نقش آفرین هستند و استقلال این قشر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

1-8

وی با اشاره به اینکه استقلال قوه عدلیه از اهمیت زیادی برخوردار است، بیان داشت: استقلال قوه قضائیه یکی از مسائل مهم کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حقوق ملت در نظام اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: نباید در هیچ شرایطی به حقوق ملت لطمه بخورد.

ایشان با بیان اینکه بر مسئله استقلال قوا در قانون اساسی تاکید شده است، افزود: مردم سالاری در جامعه اسلامی یک رکن است و استقلال سه قوه از لوازم اصلی مردم سالاری است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه استقلال قوا به معنای مجادله آنها با یکدیگر نیست، اضافه کرد: هر قوه باید در جایگاه خود به صیانت از حقوق ملت بپردازد.

وی با اشاره به اینکه در ساختار کشور قبل از پیروزی انقلاب استقلال مفهومی نداشت، افزود: در بدو انقلاب نیز بنی صدر می‌خواست بر همه قوا سیطره داشته باشد و وقتی کار خلافی صورت می‌گرفت و قرار بر این می‌شد که پیگیری شود، او نسبت به بسیج افکار عمومی اقدام می‌کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه او می‌خواست با نمایندگان اراده ملت ستیز کند، تصریح کرد: این ستیز موجب شد فردی که می‌خواست در کشور قلدری به راه بیندازد، کنار زده شود.

ایشان با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب تعبیر مظهر حکمت و عقلانیت جامعه را در مورد قوه مقننه به کار برده‌اند، یادآور شد: باید قوه مقننه از عقلانیت و اعتدال لازم برخوردار بوده و از تخصص لازم بهره برده باشد.

دکتر لاریجانی در پایان و در خصوص تدوین لایحه‌ای در مورد وکلا بیان داشت: در مجلس هشتم آیین نامه را تغییر داده و ضوابطی را وضع کردیم که در کنار نمایندگان دولت که در کمیسیون‌ها حضور می‌یابند نمایندگان بخش خصوصی نیز حضور یابند و در تدوین این قانون از نظرات شما استفاده خواهیم کرد.

 

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران

قانون جامع وکالت با نظر وکلا تدوین شود

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) از مجلس شورای اسلامی خواست تا از نظرات وکلا در تدوین قانون جامع وکالت استفاده شود.

دکتر علی مندنی‌پور در مراسم بزرگداشت روز وکیل مدافع که در مجتمع وتوس قم برگزار شد، پیش از سخنان دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان مطالبی و با گرامیداشت فرارسیدن هفت اسفند روز وکیل اظهار داشت: خواسته به حق ما دفاع منطقی و به جا از حرمت قانون است.

وی با اشاره به اینکه 60 سال از استقلال کانون وکلا می‌گذرد، افزود: ما در مسیر حرکت خود با فراز و نشیب‌های مختلفی رو به رو بوده‌ایم و تنها خواسته ما اجرای قانون بوده است.

ایشان با اشاره به تلاش اعضای این کانون در سراسر کشور برای دفاع از حقوق فردی و اجتماعی، خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خواسته ما از شما این است که وکیل مدافع ما باشید.

وی با اشاره به تدوین قانون جامع وکالت گفت: این قانون با 167 امضا اعلام وصول شده است و خواسته ما این است در تدوین این قانون از نظرات وکلا استفاده شود.

مندنی‌پور با اشاره به اینکه وکلا در کل نظر مثبتی به اجرای این قانون دارند، اظهار داشت: انتظار داریم در آنچه که قرار است درباره ما تصمیم‌گیری شود خودمان نیز در جریان امور قرار بگیریم.

وی با اشاره به اینکه قانون این امتیاز را به ما بخشیده است که هم شان و هم رتبه قضات هستیم، افزود: انتظار داریم که اجازه دفاع آزادانه به وکلا دادگستری داده شود تا از حقوق مردم دفاع کنیم.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در پایان تاکید کرد: امیدواریم که شاهد دفاع از حق و قانون، استقلال کانون وکلا و مصونیت وکلای مدافع باشیم.

 

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قم:

داشتن استقلال یکی از مهم ترین ابزارهای وکلای مدافع است.

1-4

عباس رحیمی رییس کانون وکلای دادگستری استان قم در مراسم بزرگداشت روز وکیل ضمن سخنانی با اشاره به جایگاه وکالت اظهار داشت: امروز هفتم اسفند ماه به مناسبت روز وکیل مدافع در سراسر کشور مراسم‌های بزرگداشت برگزار می‌شود.

وی با بیان اهمیت استقلال کانون‌های وکلا گفت: یکی از مهم‌ترین ابزارهای وکلای مدافع استقلال و آزادی عمل است.

رئیس کانون وکلای دادگستری قم با اشاره به اینکه در کنار استقلال قاضی باید به استقلال وکلا نیز توجه شود، افزود: در اسناد بین المللی و میثاق‌های جهانی مسئله وکالت و استقلال وکلا مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز به جایگاه وکلا اشاره شده است، افزود: طبق قوانین سازمان ملل همه ی افرادی که به دلایل مختلف دستگیر می‌شوند، حق دارند که نسبت به انتخاب فردی به عنوان وکیل مدافع اقدام کنند.

رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت وکلا در استان قم تصریح کرد: در حال حاضر 600 نفر از وکلا عضو کانون وکلای استان قم هستند.

وی با اشاره به فعالیت‌های کانون وکلای دادگستری در یک سال گذشته تاکید کرد: از سوی وکلای عضو کانون، 350 مورد وکالت معاضدتی، 200 پرونده وکالت تسخیری و 3150 مورد مشاوره رایگان انجام شده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری قم همکاری با کلینیک حقوقی و حضور وکلا در مجتمع‌های قضایی را از جمله برنامه‌ها و فعالیت‌های کانون وکلای دادگستری قم دانست.

گفتنی است مراسم گرامی داشت سالروز استقلال کانون وکلا و روز وکیل مدافع که با حضور پر شور و استقبال گرم جمع کثیری از وکلا، حقوقدانان و اساتید دانشگاه برگزار شد، پس از سخنرانی رییس کانون وکلای دادگستری استان قم و رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور و رییس مجلس شورای اسلامی، با اجرای برنامه های شاد و نیز رونمایی از سالنامه ی کانون وکلای قم به کار خود پایان داد.

موضوع محتوا: